Premium lastik üreticisi Goodyear, iki yıl önce küresel çapta motor sporları alanına dönüş yaptı. Lastik devi, bu dönüşün ardından katıldığı en büyük etkinlik olan 2021 Le Mans 24 Saat yarışı boyunca yüksek tutarlılık, dayanıklılık ve üstün performans sundu. Motor sporları serisinde tamamen yeni yarış lastikleri Goodyear Eagle F1 SuperSport kullanıldı. LMP2 kategorisinde tüm araçlar, Goodyear’ın slick, orta sertlikte ve ıslak zemin lastikleri ile yarıştı. Belçikalı WRT Takımı 24 saatlik mücadele sonucunda unutulmaz bir zafer elde etti.

Le Mans 24 Saat 89. Kez Gerçekleştirildi

Goodyear, geçtiğimiz yılki Le Mans 24 Saat Yarışı için açık rekabette beş araç için lastik tedarik etmişti. Yakalanan başarının ardından; 2021 itibarıyla tüm LMP2 kategorisi araçlar, Goodyear Eagle F1 SuperSport lastikler ile donatıldı. Dünyanın en prestijli dayanıklılık yarışı bu yıl 89. kez gerçekleştirildi.

2021 Le Mans 24 Saat Yarışı Özeti

Le Mans 24 Saat yarışı mücadelesinde JOTA, Antonia Felix da Costa ile pole pozisyonundan başladı. Portekizli yarışçı, daha hızlı gerçekleştirilen Hypercar sınıfı arasında genel olarak ikinci sıraya kadar ilerlemek için karışık koşullardan yararlanarak hızlı bir ilk yarışa girdi. Ne yazık ki, araba daha sonra pistten çıktı. İlk birkaç turda da Costa ile mücadele ettikten sonra, eski Formula 1 sürücüsü Robert Kubica, üçüncü saatin bitiminden kısa bir süre önce liderliği ele aldı. Daha sonra WRT ekibinden Kubica ve takım arkadaşları Louis Deletraz ile Yifei Ye, diğer JOTA otomobilleri ve United Autosports ve 2020 podyum finişi Panis Racing’in önde gelen takımlarından katılımlarla birlikte önde gelen isimler oldular. Yarış gece boyunca ilerlerken, Ferdinand Habsburg, Robin Frijns ve Charles Milesi’nin paylaştığı diğer WRT otomobili öne geçti. Gün doğarken, iki WRT aracı önde gidiyordu ve Ye’yi öne geçiren sondan bir önceki saatte bir konum değişikliğine rağmen yarışın geri kalanında 1-2 dizilişinde kaldılar. Son turdaki geç yarış draması, Ye’yi durmaya zorladı; bu da Frijns’in Habsburg ve Milesi için galibiyeti alması ile sonuçlandı.

Frijns, son tur boyunca JOTA sürücüsü Tom Blomqvist’i kıl payı geride tuttu ve sonunda bitiş çizgisini sadece 0,727 saniye önde geçti. Yarışta Blomqvist, JOTA otomobilini Stoffel Vandoorne ve Sean Gelael ile paylaştı. Üçüncü sırada, arka arkaya ikinci yıl için Panis Racing yer aldı. Biraz daha amatör seviyedeki sürücü kadrolarına ayrılan alt kategori LMP2 Pro-Am’da, DragonSpeed sürücüleri Juan Pablo Montoya, Henrik Hedman ve Ben Hanley zafer elde etti.

Goodyear Eagle F1 SuperSport Lastikler Dayanıklılığını Kanıtladı

Goodyear, Le Mans yarışları için tek bir slick lastik seçeneği getirme kararı aldı. Bu, LMP2 takımlarının bu yıl şimdiye kadar her FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) ve Avrupa Le Mans Serisi (ELMS) yarışında kullandığı aynı “C” özel bileşiği olacak. “Medium plus” bileşik, sınıflar arasında yeterli bir hız farkı sağlamak amacıyla Le Mans organizatörü ACO’nun tabakalaşma hedeflerini desteklemek için seçildi. Bir takım, Formula 1 yarışının iki katından daha uzun mesafede ve daha soğuk gece koşullarında tek bir lastik seti üzerinde 650 km’den fazla yarıştı. Bu da Goodyear Eagle F1 SuperSport slick lastiklerin dayanıklılığını ve uzun ömürlülüğünü açıkça gösteriyor.

Goodyear Motor Sporları Alanında Varlığını Güçlendirdi

Goodyear EMEA Motor Sporları Direktörü Ben Crawley: “Le Mans 24 Saat her zaman için özel bir etkinliktir. LMP2 sınıfının özel lastik tedarikçisi olduğumuzdan beri bu yılki yarış Goodyear için özellikle önemliydi. Bu nedenle operasyonumuzun boyutu, geçen yıl Le Mans’a geri dönüşümüzden bu yana 2019’da küresel motor sporları alanında dönüşümüzden bu yana en büyük hâline geldi. VIP misafirleri, gazetecileri, müşterileri ve Goodyear ortaklarını yeni Goodyear Racing Club’daki etkinliğii takip etmek ve yarış boyunca yolcu uçuşları için iki yıl üst üste Le Mans’a Goodyear Blimp’i getirmek için ağırlamak bir zevkti. Tüm yarışlarda sıkı çalışmaları için tüm ortak takımlarımızı ve özellikle de ilk Le Mans’larında tarihi bir zafer elde ettikleri için WRT’yi tebrik ederiz.”

Goodyear Eagle F1 SuperSport Yarışlarda Üstün Performans Sergiledi

Goodyear Dayanıklılık Programı Müdürü Mike McGregor: “Goodyear Eagle F1 SuperSport yarış lastiklerimizin hafta boyunca Le Mans’taki performansından çok memnunuz. Şimdiye kadar tüm sezon kullandığımız, orta ve üzeri “C” özellikli lastiğimiz olan tek bir slick hamur bileşiği getirmeye karar verdik. Bu lastiğin üstün dayanıklılığı, birçok takımın daha soğuk gece koşullarında tek bir lastik seti ile uzun süre gitmeyi seçmesi anlamına geliyordu. Yarış yağmurlu bir havada başladığında takımların orta bileşik ve slick lastikler arasında yarattığı strateji fırsatlarını ve yarışın başlarında genel olarak ikinci sıraya kadar yükselen Antonio Felix da Costa’yı görmekten heyecan duyduk. Yeni ıslak zemin lastiğimiz de dâhil olmak üzere tüm lastiklerimiz birçok farklı sıcaklık ve koşulda kullanılabiliyor. Bu da sürücülerin değişen koşullarda lastiklerden harika performans elde etmelerini sağlıyor.”

https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/goodyear-le-mans-24-saat-yarisina-damga-vurdu.jpghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/goodyear-le-mans-24-saat-yarisina-damga-vurdu-150x150.jpgOto LastikBlogGoodyear Lastikleri
Premium lastik üreticisi Goodyear, iki yıl önce küresel çapta motor sporları alanına dönüş yaptı. Lastik devi, bu dönüşün ardından katıldığı en büyük etkinlik olan 2021 Le Mans 24 Saat yarışı boyunca yüksek tutarlılık, dayanıklılık ve üstün performans sundu. Motor sporları serisinde tamamen yeni yarış lastikleri Goodyear Eagle F1 SuperSport...
Goodyear Le Mans 24 Saat Yarışına Damga Vurdu 1