Lastik devleri Michelin ve Bridgestone, 22 Kasım 2021’de Amsterdam’da “Geri Kazanılmış Karbon Siyahı Konferansı”nda bir araya geliyor. Premium lastik üreticileri, malzeme kullanımında döngüselliği ve lastiklerde geri kazanılmış karbon siyahı kullanımını arttırma konusunda ortak bir bakış açısı sunacak.

Dünya çapında her yıl bir milyar lastiğin hizmet ömrünün sonuna ulaştığı tahmin ediliyor. Ömrünü tamamlamış lastiklerden malzemelerin geri dönüştürülerek geri kazanılmasıyla ilgili teknik zorlukların üstesinden gelinmesine rağmen, endüstri hâlâ sürdürülebilir malzeme döngüsü elde etmede yetersiz kalıyor.

Şu anda dünya çapında yeni lastik üretimi için kullanılan karbon siyahının %1’den daha azı, ömrünü tamamlamış lastiklerden sağlanıyor. Bunun nedeni; bu malzemenin yeniden kazanılarak kullanılması için zayıf kalan tedarik hattı. Lastik endüstrisi, geri kazanılmış karbon siyahını kullanarak petrokimyasallara olan bağlılığı azaltabilecek. Aynı zamanda; yeni lastikler üretirken saf malzemelerin kullanımına kıyasla CO2 emisyonları %85’e dek azaltılabilecek.

Amsterdam’da her iki şirket de yeni lastiklerin ve kauçuk ürünlerinin üretimi için geri kazanılmış karbon siyahının kullanımını teşvik etmenin ve artırmanın yollarını özetleyecek. Hem Bridgestone hem Michelin, geri kazanılan malzemenin benimsenmesini ve tedarik edilmesini hızlandırmak için lastik üreticileri, karbon siyahı tedarikçileri, piroliz ortakları ve teknoloji girişimleri de dâhil olmak üzere bir dizi paydaş oluşturmaya çalışıyor.

Bridgestone Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika Strateji ve Dönüşüm Başkan Yardımcısı Jake Rønsholt: “Lastiklerde geri kazanılmış karbon siyahı kullanımının arttırılması, Bridgestone’un sürdürülebilir hareketlilik vizyonuna ulaşması için kritik önem taşıyor. Michelin ve diğer paydaşlarla birlikte, bu önemli girişimde kritik bir ivme yaratabilir; CO2 emisyonlarını azaltma ve tamamen yenilenebilir ve sürdürülebilir malzemelerden ürünler üretme çalışmalarımızı ilerletebiliriz.”

Michelin’in ömrünü tamamlamış kauçuk ürünleri geri dönüşüm işletmesi başkan yardımcısı Sander Vermeulen: “Kauçuk endüstrisinin önemli miktarlarda geri dönüştürülmüş ve / veya geri kazanılmış hammaddeleri benimsemesini engelleyen farklı kısıtlamalar ve engeller hakkında yıllardır tartışmalar sürüyor. Ömrünü tamamlamış lastiklerden geri dönüştürülmüş ve/veya geri kazanılmış malzemeleri benimseme yeteneğini artırarak bir bütün olarak kauçuk endüstrisinin daha döngüsel olmasını sağlayacak çözümler bulma konusunda tartışmayı bırakmanın ve aktif olarak katkıda bulunmanın zamanının geldiğini hissettik.”

https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/bridgestone-ve-michelin-geri-donusum-icin-bir-araya-geliyor.jpghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/bridgestone-ve-michelin-geri-donusum-icin-bir-araya-geliyor-150x150.jpgOto LastikBlogbridgestone lastikleri,Michelin Lastikleri
Lastik devleri Michelin ve Bridgestone, 22 Kasım 2021'de Amsterdam’da “Geri Kazanılmış Karbon Siyahı Konferansı”nda bir araya geliyor. Premium lastik üreticileri, malzeme kullanımında döngüselliği ve lastiklerde geri kazanılmış karbon siyahı kullanımını arttırma konusunda ortak bir bakış açısı sunacak. Dünya çapında her yıl bir milyar lastiğin hizmet ömrünün sonuna ulaştığı tahmin ediliyor....
Bridgestone ve Michelin Geri Dönüşüm için Bir Araya Geliyor 1