Sensörlerle donatılmış Pirelli akıllı lastikler, ilk kez McLaren Artura için orijinal ekipman olarak sunuluyor. Firma, Pirelli Cyber Tire sisteminin “otomobiller ile lastikler arasında diyalog başlattığını” ve bunun tam güvenliğe sahip otonom sürüş için de son adım olduğunu belirtiyor. Peki Pirelli akıllı lastik sistemi bunu nasıl başarıyor? Orijinal ekipman olarak ilk kez sunulan bu lastikler, aracın yerleşik bilgisayarı ile entegre yazılım ile bağlantı kuruyor. Pirelli Cyber Tire sistemi, her bir lastikte yer alan sensörler sayesinde güvenli sürüş için hayati olan verileri topluyor.

Pirelli Akıllı Lastikler Hangi Bilgileri Topluyor?

Hibrit süper otomobil McLaren Artura daha güvenli ve geniş kapsamlı bir sürüş deneyimi için gelişmiş teknolojilerle donatılıyor. Orijinal ekipman Pirelli akıllı lastikler de bunlar arasında yer alıyor. Pirelli Cyber Tire teknolojisi sürücü ve araç için bolca bilgi sağlıyor. Peki, akıllı lastik sisteminin sunduğu bu bilgiler arasında neler yer alıyor? Pirelli’nin “Lastiğin Pasaportu” olarak tanımladığı lastik tipi, önerilen basınç, lastik yük ve hız endeksi bilgilerinin yanı sıra; sürüş sırasında güvenlik için hayati öneme sahip sıcaklık, basınç vb. veriler de anlık olarak sunuluyor.

Pirelli Akıllı Lastik Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Pirelli Cyber Tire, yol üzerindeki verileri araca ve sürücüye nasıl iletiyor? Pirelli akıllı lastik sistemi, diğer sensör teknolojilerine göre ne fark yaratıyor? Pirelli aktarım sensörleri, jantlardan ziyade direkt olarak lastiklerle temas halinde olduğundan bilgiler, valf üzerinde yer alan geleneksel sensörlere kıyasla daha hassas bir şekilde de iletiliyor. Sensörlerden alınan veriler, Pirelli tarafından oluşturulan ve otomobilin elektronik aksamına entegre edilen yazılım tarafından işleniyor.

Pirelli Cyber Tire Hangi Verileri Sürücüye İletiyor?

Pirelli akıllı lastik sensörleri tarafından edinilen verilerin tamamı sürücü tarafından görülüyor mu? Bilgilerin bir kısmı; gösterge paneli ve merkezi ekranda görülebiliyor. Diğer bilgiler ise otomobilin elektronik aksamı tarafından lastik özelliklerine ve durumuna göre sürücü uyarı sistemlerini kalibre etmek için kullanılıyor. Örneğin Pirelli Cyber Tire sistemi ile donatılmış bir otomobil, sürücüyü yola güvenli bir şekilde devam etmesi konusunda uyarıyor. Alternatif olarak; yaz aylarından kış aylarına geçildiğinde ve farklı bir hız endeksine sahip lastiği kullanma zamanı geldiğinde; otomobil, lastik için maksimum hıza ulaşıldığında sürücüyü uyarabiliyor. Araç üreticileri, Pirelli Cyber Tire teknolojisini kendi araç modellerine uyarlayarak işlevselliğini arttırabiliyor.

https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/pirelli-akilli-lastikler-ilk-kez-mclaren-artura-icin-orijinal-ekipman-oldu.jpghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/pirelli-akilli-lastikler-ilk-kez-mclaren-artura-icin-orijinal-ekipman-oldu-150x150.jpgOto LastikBlogpirelli akıllı lastikler,pirelli lastikleri,pirelli orijinal ekipman
Sensörlerle donatılmış Pirelli akıllı lastikler, ilk kez McLaren Artura için orijinal ekipman olarak sunuluyor. Firma, Pirelli Cyber Tire sisteminin “otomobiller ile lastikler arasında diyalog başlattığını” ve bunun tam güvenliğe sahip otonom sürüş için de son adım olduğunu belirtiyor. Peki Pirelli akıllı lastik sistemi bunu nasıl başarıyor? Orijinal ekipman olarak...
Pirelli Akıllı Lastikler İlk Kez Hangi Araca Orijinal Ekipman Oldu? 1