En Yumuşak Otomobil Lastiği Hangisi

En Yumuşak Otomobil Lastiği Hangisi 1

Oto lastiği seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de lastiğin yumuşaklığıdır. Bir lastiğin en önemli özelliği yol tutuşudur. Araç lastiği alırken lastik fiyatları yanında hatta ilk başta yol tutuculuğuna önem verilmelidir. Bunun önemi virajdan yüksek hızla geçerken kaymamayı sağlamasıdır. Diğer önemli bir özelliği de kısa fren mesafesidir. Bu nedenle ucuz lastik gibi bir özelliktense yol tutuculuk en başta gelmelidir. Yol tutuculuğu lastiğin sürtünme katsayısı ile ilgili bir durumdur. Sürtünme katsayısı da yol şartlarına göre değişiklik gösterir. Karlı, buzlu ve yağmurlu yollarda bu durum değişkenlik gösterse de yine de yüksek olmalıdır. Oto lastik seçerken yumuşak lastik seçersek bu lastikler daha kısa süre dayanır. Ama sert lastikleri seçersek daha uzun dayanır. Fakat bu durum bir avantaj gibi görünse de durum öyle değildir. Çünkü sert lastiklerin daha uzun süre dayanmasının nedeni yol tutuşunun az olmasıdır. Yumuşak lastiğin ise yol tutuşu fazla olduğundan daha kısa süre dayanır ki bu durum da son derece normaldir. Lastiğin sertliği daha çok kullanım alanına göre belirlenmelidir.

En yumuşak oto lastiği hangisi konusunda başka bir etkeni daha göz önünde bulundurmak gerekir. O da lastiğin yuvarlanma direncinin düşük olmasıdır. Bu durumu nasıl açıklamak gerekir? Şöyle ki yuvarlanma direnci lastiğin sürekli olarak dönmesi sonucu aşınmasıyla oluşur. İşte bu yuvarlanma direnci düşük olmalıdır. Lastik fiyatları aslında bu yuvarlanma direnci ile de alakalıdır. Ucuz lastik seçerken de bu özelliklere dikkat etmek gerekir. Kimi zaman oto lastik seçerken bu önemli özellikler göz ardı ediliyor. Aslında araçların en önemli aksamı olan lastiklerin seçimine son derece özen göstermek gerekir.

Lastik seçerken yumuşaklığı yanında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da su tahliye kapasitesinin yüksek olmasıdır. Bu durum lastiğin yüzeyindeki kanallar ile ilgili bir durumdur. Lastiğin yüzeyinde bulunan kanallar yağmurlu yollarda suyun tahliyesi için önemli bir yer tutmaktadır. Su birikintisine giren tekerlek bu sayede suyu çabukça tahliye eder. Ama bu işlem gerçekleştirilmezse tekerlik ve su yüzeyi arasında bir alan oluşur. Bu alanın adı su yatağıdır. İşte ucuz lastik bütün şartları karşılar mı buna dikkat etmek gerekir. Oto lastik konusunda su tahliye kapasitesi göz ardı edilmemelidir. Lastik fiyatları genelde lastiğin kalitesi ile de ilgilidir.

En Yumuşak Otomobil Lastiği Hangisi? https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/enyumusak_lastikler.jpghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/enyumusak_lastikler-150x150.jpgBloglastik,lastik fiyatları,oto lastik,yumşak lastik,yumuşak lastik
En Yumuşak Otomobil Lastiği Hangisi Oto lastiği seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de lastiğin yumuşaklığıdır. Bir lastiğin en önemli özelliği yol tutuşudur. Araç lastiği alırken lastik fiyatları yanında hatta ilk başta yol tutuculuğuna önem verilmelidir. Bunun önemi virajdan yüksek hızla geçerken kaymamayı sağlamasıdır. Diğer önemli bir özelliği de kısa...
En Yumuşak Otomobil Lastiği Hangisi 2