Nokian lastikleri geçen sene Fast Race ve Big Change lastik inovasyon yarışmasını başlattı. Bu yarışmanın amacı gelecekte üretilecek premium Nokian Lastikleri için çözümler bulabiliyor. Küresel çapta çok büyük bir ilgili uyandıran yarışmaya 18 farklı ülkeden öğrenciler ve araştırmacılar katıldı. Yarışma, Premium Nokian markasının Finlandiya Laponyası’ndaki Ivalo’da bulunan efsanevi kış lastiği testi uyguladığı merkez içerisinde final yapacaktır.

Nokian Yarışmada Finalistleri Nasıl Belirliyor?

Nokian lastikleri, yarışma için belirlediği dört finalisti özenle seçtiği lastik uzmanı ekipleriyle Laponya’da dikkatlice belirlemiştir. Seçilen finalistler ise sırasıyla:

  • Geri dönüştürülen malzemelerin işlenmesine yönelik çözümleriyle İsviçre’den Microwave Solutions GmbH
  • Sürdürülebilir grafen inovasyonuyla Kanadalı Universal Matter Inc.
  • Biyo-bazlı kauçuk çözümüyle İsveç’den Reselo AB
  • İtalya’dan daha sürdürülebilir tedarik zincirine yönelik çözümüyle simülasyon modelleme uzmanıdır.

Yarışmacılar, araçtaki hızlı sunum seansının ardından Nokian lastikleri ve şirket dışından seçilmiş yenilikçi üyelerden oluşan büyük bir jürinin karşısına çıkacak.

Final Etkinliği Hangi Alanlarda Yapılmaktadır?

Final etkinliği Nokian Lastikleri Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 300 km yukarısında, Finlandiya’nın Lapland bölgesindeki Ivalo’da bulunan test merkezi White Hell’de gerçekleştirilmektedir. Bu alan finalistlere fikirlerini uzman jüri heyetine sunmaları için eşsiz bir fırsattır. Nokian lastikleri test sürücüsü tarafından sürülen ve buzlu bir lastik testi pistinde gerçekleşmektedir. Hız yapan elektrikli araç arka koltuğundan, jüriye canlı olarak yayınlanan bir sunumla jüriyi yenilikleri konusunda ikna etmeleri gereken maratonları içerir.

Fast Race, Big Change’in Şampiyonunu Neler Bekliyor?

Fast Race, Big Change yarışmasının kazananı para ödülünün yanı sıra Nokian Lastikleri ile bir iş veya geliştirme ortaklığı keşfetme fırsatını da elde edecektir. Nihayetinde yarışmacılar için, Nokian Lastikleri Ar-Ge uzmanlarıyla iş birliği yapabilme ve sürdürülebilir hikâyede rol alabilme zaferi oldukça iştah kabartıcıdır.

Nokian Lastikleri Yetkilisi Neleri Hedeflediklerini Açıkladı

Nokian Lastikleri Yetkilisi: ‘’Yarışma, Nokian için sürdürülebilirlik açısından iddialı hedefler belirlemiştir. Bunlar arasında, 2030 yılı sonuna kadar lastiklerimizde kullanılan tüm hammaddelerin %50’sinin geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir olması vardır. Üretimden kaynaklanan CO2 emisyonlarının %50 oranında azaltılması hedefleri yer almaktadır. Ocak 2022’de, %93’ü geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden oluşan iddialı tasarımıyla sürdürülebilir inovasyonun bir başyapıtı olan yeni konsept lastiğimiz Nokian Green Step ürününü tanıttık. Bu konsept lastik bizi hedefimize daha da yaklaştırdı ve Fast Race, Big Change mücadelesi bitiş çizgisine ulaşmamıza yardımcı olacak.’’ Açıklamalarında bulundu.

https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/nokian-lastikleri-yenilikci-fikir-arayisini-surduruyor-1024x538.jpghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/nokian-lastikleri-yenilikci-fikir-arayisini-surduruyor-150x150.jpgOto LastikBlogOto Lastikfast race big change,nokian
Nokian lastikleri geçen sene Fast Race ve Big Change lastik inovasyon yarışmasını başlattı. Bu yarışmanın amacı gelecekte üretilecek premium Nokian Lastikleri için çözümler bulabiliyor. Küresel çapta çok büyük bir ilgili uyandıran yarışmaya 18 farklı ülkeden öğrenciler ve araştırmacılar katıldı. Yarışma, Premium Nokian markasının Finlandiya Laponyası'ndaki Ivalo'da bulunan efsanevi kış...
Nokian Lastikleri Yenilikçi Fikir Arayışını Sürdürüyor 1