Yakıt verimliliği , ıslak zemin performansı ve gürültü seviyesi ile birlikte lastik etiket değerleri arasında yer almaktadır. Nokian Lastikleri , yakıt verimliliği kavramını ve lastiklerin üzerinde ne kadar etkili olduğunu açıklıyor: Motorlu araçlar için yakıt tüketiminin %20’si yuvarlanma direnci kavramından kaynaklanıyor. Araçların yuvarlanma direncinin fazla olması , CO2 emisyonlarının, yakıt tüketiminin ve maliyetlerin de artacağı anlama geliyor.

Yakıt Verimliliği A Olan Lastikler ve Etkileri

Lastik etiketinde görülebilen yakıt verimliliği kavramı, yuvarlanma direnci ile bağlantılıdır. Yeşil renk ile gösterilen A sınıfı, en düşük yuvarlanma direnci; dolayısıyla en yüksek yakıt verimliliği anlamına gelmektedir. G sınıfı ise en yüksek yuvarlanma direncini dolayısıyla yüksek yakıt tüketimini ifade etmektedir. Nokian , yakıt verimliliği açısından A ve G etiket değerlerine sahip iki lastik arasında yılda yaklaşık 90 litre yakıt tüketim farkı bulunduğunu söylüyor. Nokian , bu oranı lastik ömrü için 240 litre olarak hesaplıyor.

Lastik Yakıt Verimliliği Karşılaştırması

Nokian binek araçların B yakıt verimliliği etiket değerine sahip lastikler ile kullanıldığında C etiket değerine sahip lastiklere oranla 100 km için 0,1 litre daha az yakıt tükettiğini belirtiyor. Firma, A ve G değerlerine sahip lastikler için ise bu farkın 100 km’de 0,6 litreye çıktığını ifade ediyor. Daha düşük yuvarlanma direnci ile çalışan lastikler, bunun yanı sıra; CO2 emisyonlarını kilometrede 14 gram düşürüyor.

Yakıt Verimliliği Nasıl Artar?

Nokian , yuvarlanma direnci ve güvenli sürüş gibi kavramların lastikler kadar sürücüler ile de bağlantılı olduğunu belirtiyor. Optimize edilmiş konfor, güvenlik, performans ve yakıt verimliliği için lastik basıncının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. Nokian , lastik basıncının düşük olmasının hızlı aşınmaya neden olduğunu, güvenliği riske attığını ve yakıt tüketimini arttırdığını belirtiyor. Düşük yuvarlanma direnci için lastik bakımlarının aksatılmaması, lastiğin durumunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/yakıt-verimliliği.pnghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/yakıt-verimliliği-150x150.pngOto Lastik FiyatlarıBlogyakıt verimliliği,yuvarlanma direnci
Yakıt verimliliği , ıslak zemin performansı ve gürültü seviyesi ile birlikte lastik etiket değerleri arasında yer almaktadır. Nokian Lastikleri , yakıt verimliliği kavramını ve lastiklerin üzerinde ne kadar etkili olduğunu açıklıyor: Motorlu araçlar için yakıt tüketiminin %20’si yuvarlanma direnci kavramından kaynaklanıyor. Araçların yuvarlanma direncinin fazla olması , CO2 emisyonlarının,...
Lastikte Yakıt Verimliliği Nedir? 1