FSC sertifikalı lastikler piyasaya süren Pirelli markası, kendi için dünya çapında bir ilk gerçekleştiriyor. Üretici, bu orijinal ekipman Pirelli P Zero lastiklerini özellikle BMW X5 xDrive45e plug-in hybrid için geliştirdi. Ön aksta 275/35 R22 arka aksta 315/30 R22 ebatlarında sunulan her iki lastik de ‘A’ sınıfı yakıt verimliliği sağlıyor. FSC sertifikasını önemli kılan, sürdürülebilir ekonomik uygulanabilirliği sağlarken biyolojik çeşitliliği koruyan, yerel toplulukların ve işçilerin yaşamlarına fayda sağlayan bir şekilde plantasyonların yönetimini onaylaması. Karmaşık FSC gözetim zinciri sertifikasyon süreci, plantasyondan lastik üreticisine kadar tedarik zinciri boyunca ilerlerken, FSC sertifikalı malzemenin tanımlandığını ve sertifikasız malzemeden ayrıldığını doğruluyor. Premium lastik üreticisi, çevre dostu lastiklere yaptığı yatırım ile iklim değişikliğiyle mücadeye katkı sağlıyor.

BMW X5 xDrive45e Özellikleri

BMW X5 xDrive45e, üreticinin ikinci nesil hibrit X5’i ve BMW TwinPower Turbo Teknolojisi’ne sahip modele özgü 3.0 litrelik sıralı altı silindirli benzinli motoru dördüncü nesil BMW eDrive teknolojisiyle bir araya getiriyor. Plug-in hibrit otomobil, 290 kW/394 hp sistem çıkışı ile birlikte 600 Nm maksimum sistem torku, 77-88 kilometre (WLTP) elektrikli menzil sağlıyor. Üretici, BMW X5 xDrive45e için hammadde tedariği, tedarik zinciri, üretim ve kullanım aşamasından geri dönüşüme tam döngülü CO2 sertifikasyonu gerçekleştiriyor.

FSC Sertifikalı Lastikler Ne Anlama Geliyor?

FSC, “Forest Stewardship Council” (Orman Yönetim Konseyi) ifadesinin kısaltması. Pirelli için, sertifikalı plantasyonlardan temin edilen ve BMW için sunulan lastiklerinin yapımında kullanılan doğal kauçuğun FSC sertifikası, uzun yıllardır kat edilen yoldaki son adım. Premium lastik üreticisi, uzun yıllardır doğal kauçuk tedarik zincirinin sürdürülebilir yönetimi için çalışıyor. Lastik üreticisi, şimdiye kadar kaydedilen ilerlemenin, hammadde tedarik ettiği ülkelerdeki iyi uygulamaların eğitim ve paylaşımına dayandığını söylüyor. Ayrıca 2017 yılında yayınlanan Pirelli Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Politikası’nda belirtilen ilke ve değerlere de bağlı. Bu belge, uluslararası STK’lar, Pirelli’nin başlıca doğal kauçuk tedarikçileri, tedarik zinciri içindeki yetiştiricileri ve tüccarları, otomotiv müşterileri ve çok taraflı küresel kuruluşlar dâhil olmak üzere doğal kauçuk değer zincirindeki kilit paydaşlarla yapılan istişarelerin sonucu. Pirelli, ayrıca; dünya çapında doğal kauçuk alanını sürdürülebilir gelişimini desteklemek amacıyla 2018 yılında oluşturulan çok paydaşlı bir platform olan sürdürülebilir doğal kauçuk küresel platformunun (GPSNR) kurucu üyesi.

FSC Sertifikalı Lastikler İklim Değişikliği ile Mücadele Sağlıyor

FSC International’ın baş market sorumlusu Jeremy Harrison: “Yeni FSC Sertifikalı Pirelli lastiği, doğal kauçuk değer zincirinde ekonomik, sosyal ve çevresel faydalar sağlama yolunda önemli bir kilometre taşıdır; bu, doğal kauçuğun sürdürülebilirlik zorlukları bağlamında özellikle önemlidir. Pirelli’yi sorumlu kaynak bulma konusundaki kararlılığı ve küçük üreticilerden pazara doğal kauçuk için şeffaf bir değer zincirinin mümkün olduğunu gösterdiği için tebrik ediyoruz. Ayrıca, FSC sertifikalı lastiğin geliştirilmesini desteklediği ve yeni modellerinden birini donatmak için bu lastiği seçtiği için BMW’yi de alkışlıyoruz. Bu, daha sürdürülebilir bir doğal kauçuk değer zincirine doğru atılan büyük bir adımdır ve böylece ormansızlaşmayı azaltmaya ve iklim değişikliğine karşı mücadeleyi desteklemeye yardımcı oluyor. Bu durumda gösterilen sürdürülebilirlik liderliğini kutluyoruz ve endüstri genelinde daha geniş bir dönüşüme öncülük etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Pirelli Çevre Dostu Lastikler için Yatırım Yapıyor

Premium lastik üreticisi Pirelli’nin sürdürülebilirlik alanından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Giovanni Tronchetti Provera: “Sürdürülebilir hareketlilik, daha yola ulaşmadan hammaddelerle başlar. Dünyanın ilk FSC sertifikalı lastiğiyle Pirelli, sürdürülebilirlik açısından giderek daha zorlu hedeflere ulaşma konusundaki kararlılığını, yenilikçi malzemeler üzerinde sürekli çalışmanın ve giderek daha modern üretim süreçlerinin bir kanıtı olarak bir kez daha gösteriyor. Bunun işlerimizin geleceği için de gerekli olduğunun bilincinde olarak gezegenimiz için sürdürülebilir büyümeye yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

BMW AG Satın Alma ve Tedarikçi Ağından sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Andreas Wendt: “Premium bir üretici olarak, sürdürülebilirlik konusunda öncü olmayı ve sorumluluk almayı amaçlıyoruz. 2015’ten bu yana doğal kauçuk ekimini geliştirmeye ve tedarikçi ağındaki şeffaflığı artırmaya kendimizi adadık. Sertifikalı doğal kauçuktan yapılmış lastiklerin kullanımı sektörümüz için öncü bir başarıdır. Bu şekilde; iklim değişikliğine karşı koymak için biyoçeşitliliğin ve ormanların korunmasına yardımcı oluyoruz.”

https://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/bmw_x5_hybrid_pirelli_lastikleri.jpghttps://www.otolastikler.net/wp-content/uploads/bmw_x5_hybrid_pirelli_lastikleri-150x150.jpgOto LastikBlogbmw x5 hybrid,pirelli lastik
FSC sertifikalı lastikler piyasaya süren Pirelli markası, kendi için dünya çapında bir ilk gerçekleştiriyor. Üretici, bu orijinal ekipman Pirelli P Zero lastiklerini özellikle BMW X5 xDrive45e plug-in hybrid için geliştirdi. Ön aksta 275/35 R22 arka aksta 315/30 R22 ebatlarında sunulan her iki lastik de 'A' sınıfı yakıt verimliliği sağlıyor....
BMW X5 Hybrid FSC Sertifikalı Pirelli Lastikleri Kullanacak 1